Co na oparzenia słoneczne?

Opublikowano:

18.06.2024

Co na oparzenia słoneczne?

Brak kremu z filtrem, zbyt długa ekspozycja na słońce... Na Twojej skórze szybko mogą pojawić się bolesne zaczerwienienia. Sprawdź, co jest dobre na oparzenia słoneczne. Poznaj domowe sposoby na ich łagodzenie i przyspieszanie regeneracji naskórka. Doradzamy, jak przygotować się na letni wypoczynek i odnaleźć się w tropikalnym klimacie.

Sposoby na oparzenia słoneczne

Najlepiej pamiętać o profilaktyce. Zawsze miej ze sobą krem z filtrem, aplikuj go kilka razy w ciągu dnia i unikaj przebywania na słońcu w godzinach południowych. Jeśli to możliwe, kryj się w cieniu. Warto też nosić ubrania osłaniające skórę, na przykład sukienkę maxi z przewiewnego materiału lub lnianą koszulę z dłuższym rękawem. Zalecane są również nakrycia głowy oraz picie dużej ilości wody. Może się jednak zdarzyć, że odczujesz bolesne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Jak reagować w takiej sytuacji? Co pomaga na oparzenia słoneczne? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Dzięki nim lepiej przygotujesz się na wakacje i szybciej ukoisz zaczerwienioną skórę.

Okłady z chłodnej wody

To bardzo prosta metoda. Wystarczy zmoczyć ręcznik chłodną wodą i położyć go bezpośrednio na oparzone miejsce. Takie okłady nie tylko łagodzą ból, ale też mogą wpływać na proces gojenia się skóry. Zmniejszają energię cieplną w danym obszarze, co zmniejsza ryzyko pogłębiania się podrażnienia. Co zrobić na oparzenie słoneczne? Schładzaj skórę, ale nie używaj do tego lodu. Jest zbyt zimny i może prowadzić do szoku termicznego. Właśnie dlatego zalecana jest chłodna, czysta woda. Alternatywną opcją są preparaty naskórne o właściwościach chłodzących. Poparzenia można też przemyć solą fizjologiczną, która delikatnie oczyści skórę.

Regularne nawilżanie

Poparzona skóra potrzebuje nawilżenia. Możesz nakładać na nią delikatny krem natłuszczający. Wśród najczęściej polecanych domowych sposobów znajduje się też stosowanie aloesu, który łagodzi zaczerwienie, wykazuje właściwości chłodzące, a zarazem nawilża i wygładza naskórek. Co na oparzenia słoneczne znajdziesz w kuchni? Często polecany jest miód, od pokoleń wykorzystywany jako środek do regeneracji i odżywiania skóry. Możesz wypróbować także nawilżające okłady z pokrojonego w plastry ogórka lub chusteczek nasiąkniętych kefirem albo maślanką. Jeżeli poparzenia są głębokie, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może być konieczne stosowanie opatrunków. Na poważne rany nie nakładaj kosmetyków o przypadkowym składzie.

Regeneracja skóry po oparzeniu

To od Ciebie zależy, jak szybko podrażnienia się wygoją. Przede wszystkim noś ubrania z lekkiego, oddychającego materiału, który nie będzie uciskać i dodatkowo drażnić naskórka. Nie wystawiaj oparzonej skóry bezpośrednio na słońce. Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej na oparzenia słoneczne działa od strony diety, przede wszystkim pamiętaj, by pić dużo wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. W upały powinno się wypijać nawet do trzech litrów wody jednego dnia. Zadbaj też o to, by w Twoim menu pojawiały się witaminy i minerały sprzyjające szybszej regeneracji ran, w tym cynk, selen, krzem, witaminy E, A i C. Niezbędna do szybkiego gojenia podrażnień jest także większa podaż białka.

Łagodzenie oparzeń słonecznych

Wypróbuj powyżej opisane metody. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne często przynoszą ulgę i szybkie rezultaty. Pamiętaj o schładzaniu skóry, nawilżaniu jej i stosowaniu kremów z filtrem. Zarezerwuj wczasy w ciepłych krajach (https://www.apollotour.pl/rezerwacje) i bez obaw ciesz się panującą tam pogodą, kiedy wiesz już, jak radzić sobie z intensywnie świecącym słońcem.

+48 513 38 00 77