05.03.2024
Oferujemy wakacje z wylotem z Niemiec od kilkunastu lat, a mimo to wciąż ze strony naszych Klientów pojawiają się te same pytania o biura podróży – niemieckie polskie i różnice pomiędzy nimi. Tym cyklem postanowiliśmy odpowiedzieć, zaczynając od najbardziej aktualnego: ile kosztują wakacje z Niemiec w 2024 r. i z czego wynikają oszczędności w niemieckich biurach podróży względem oferty polskich touroperatorów?
Na początek wyjaśnienie: oczywiście nie padnie tu konkretna kwota, bo każde wczasy są inne. Po aktualne ceny wakacji z Niemiec zapraszamy pod ten link. Poniżej jednak opiszemy, o ile tańsze są wakacje z wylotem z Niemiec w porównaniu do tych z Polski i z czego wynika ta różnica.
- Wyloty z największych niemieckich biur podróży są procentowo najtańsze, jeśli chodzi o egzotyczne i dalekie kierunki, między innymi dlatego, że liczbowo o wiele więcej turystów z Niemiec się na nie decyduje, więc niemieckie biura podróży mają lepsze warunki. Poza tym ten rynek jest najlepiej rozwinięty w Europie. Skala przekłada się na niższe prowizje od sprzedaży pojedynczej wycieczki, a to z kolei oznacza o wiele lepszą ofertę. - wyjaśnia Rafał Stencel, założyciel biura podróży Apollo Tour. Jest tylko jeden wyjątek: kierunki najtańsze, takie jak Albania, Czarnogóra czy Macedonia Północna. W ich przypadku oferujemy również oferty polskich touroperatorów.
Kolejny punkt może wydać się nietypowy, dlatego od razu wyjaśniamy, o co chodzi. Przypuśćmy, że w polskim i niemieckim biurze podróży znajdziesz ofertę 7-dniowego urlopu na Wyspach Kanaryjskich, który rozpoczyna się 1 czerwca. Jeśli dokładnie przyjrzysz się ofertom, to może się okazać, że:
wylot z Polski odbył się 1 czerwca o 22:00. Wylot z Niemiec – o 8:00.
Przylot do Polski miał miejsce 8 czerwca o 6:00. Przylot do Niemiec – o 20:00.
w efekcie tak naprawdę turysta lecący z polskim biurem podróży, spędza na miejscu 5 pełnych dni i kilka godzin, podczas gdy turysta lecący na wakacje z Niemiec – 7 dni. Gdyby z kolei polski turysta chciał dopłacić w biurze podróży za wakacje dłuższe o 2 dni, to kosztowałoby to go kolejne kilkaset lub kilka tysięcy złotych.
To się powoli zmienia, ale wciąż w polskich biurach podróży zdarzają się dopłaty za:
wyższy standard pokoi,
dodatkowe posiłki/atrakcje,
jedzenie i napoje podczas lotu,
transport
itp.
Zwróć na to uwagę, porównując koszty w biurach podróży. Niemieckie nie mają takich dopłat. Najprostszy przykład: zdarza się, że polscy turyści wylatują z polskim biurem podróży lotem czarterowym, gdzie trzeba zapłacić kilka euro za wodę do picia czy przekąskę. Tymczasem niemieckie biuro podróży oferuje lot samolotem rejsowym z pełnym wyżywieniem. W przypadku dalszych kierunków to robi dużą różnicę dla komfortu i może oznaczać dla rodziny kilkaset złotych wydatków wydatków, których można było uniknąć.
Dojazd to kwestia indywidualna, bo zależy od miejsca, z którego wyjeżdżamy i docelowego portu lotniczego. Warto jednak sprawdzić, czy dojeżdżając do lotniska w Polsce, do „rachunku” za wakacje nie trzeba będzie doliczyć ok. 100 zł opłaty za dojazd autostradą. W Niemczech autostrady są bezpłatne. O miejsce parkingowe przy lotnisku jest tam łatwo, a co więcej, można je od razu wykupić za naszym pośrednictwem. W cenie niektórych wakacji z wylotem z Niemiec niemieckie biuro podróży oferuje też darmową podróż koleją od granicy do lotniska w Niemczech. Polscy touroperatorzy nie oferują takich dodatków. Jeśli dodać wszystkie wymienione powyżej koszty, to może się okazać… że w polskim biurze podróży do „oficjalnej” ceny trzeba będzie jeszcze doliczyć kilka tysięcy złotych wydatków.
- Optymalnym czasem do rezerwacji jest ok. 4 miesiące przed wyjazdem. Oferty last-minute nie są już tak korzystne, jak kiedyś. Im wcześniej rezerwujemy, tym ta cena będzie niższa. - wyjaśnia Izabela Stencel, współzałożycielka biura Apollotour. Mamy nadzieję, że dzięki wyszukiwarce na naszej stronie rezerwacja wakacji z wylotem z wybranego niemieckiego miasta i wakacji z niemieckim biurem podróży będzie jeszcze prostsza. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.